Tapu satış işlemi yapıldıktan sonra konut kredisi kullanılır mı?


Tapu satış işlemleri ve konut kredisi kullandırımıBankadan bankaya değişmekle birlikte tapu işlemi yapıldıktan sonra kredi kullandırımı için şu ilkeler geçerlidir:

  1. Konut kredisi başvurunuzu yapmadan evi peşin aldıysanız. Önce evi peşin olarak satın aldınız. Satış tarihinden sonra bankanıza konut kredisi için başvurdunuz. Kanunen konut kredisi kullanamazsınız. Bankalar bu durumda konut kredisi adı altında kullandırım yapsa da KKDF ve BSMV vergisi ödemek zorunda kalırsınız.
  2. Konut kredisi başvurunuzu  yapmış olup,  kredi kullanmadan önce evinizi aldıysanız.
    Vergi ve kullandırım konusunda tamamen banka insiyatifine kaldınız demektir. Kredi kullanmadan önce satış işleminiz gerçekleştiği için birçok banka KKDF ve BSMV vergisi almadan kredi kullandırabilir. Ancak, nadir de olsa, denetim ve yönetmelikleri gereği bazı bankalar tapuda satış işlemi zaten gerçekleşmiş olduğu için KKDF vergisini sizden almak isteyebilir.

Vergi yönetmelikleri kesinleştirilene kadar uzmanlarımız şunu tavsiye ediyor.

Konut alan vatandaşlarımız için en avantajlı yöntem tapuda satışın ancak konut kredisi kullandırıldıktan sonra yapılmasıdır. Ancak, tapu satış işlemi zaten gerçekleşmis ise, ne kadar vergi ödyeceğniz çalıştığınız bankaya bağlıdır: bankanın kendi mevzuat ve yönetmeliğini öğrenmeden o bankadan konut kredisi kredi kullanmayın.

, , , , ,