Yatırım için nereden konut alınır?


Bazı genel geçer kurallar var. Bu kurallardan yola çıkarak bu sorunun cevabını bulmaya çalışalım

Emlakta hiçbir sorunun olmadığı gibi ‘Yatırım için nereden konut alınır?’ sorusunun da kesin bir doğru cevabı yok. Fakat bazı genel geçer kurallar var. Bu kurallardan yola çıkarak bu sorunun cevabını bulmaya çalışalım.

Son 1-2 yıl içinde yatırım için konut alanların sayısında azalma olsa da her zaman geleneksel bir yatırım aracı olan gayrimenkule olan talep devam ediyor.

Son dönemlerde de zaten ‘Nereden, nasıl bir konut alsak iyi bir yatırım yapmış oluruz?’ sorusuyla da sıkça karşılaşıyorum. Çünkü belli birikimleri olanlar hemen bunları bir şekilde değerlendirmek istiyor. Öncelikle de gayrimenkul yatırımları inceleniyor. Kredi faizlerinin düşmesi ve çok çeşitli kampanyalar da gayrimenkul yatırımını daha cazip kılıyor.

İnşaat firmaları işi kolaylaştırdı

Yeni konut projelerinin sayısının artmasıyla aslında son yıllarda yatırım için konut almanın da koşulları daha net belirlendi. Hatta çok kolaylaştı.

Artık birçok bireysel yatırımcı büyük inşaat firmalarını takip ediyor. Firmalar nereye giderse gitsin oradan konut alıyorlar. Hatta inşaat başlamadan alıyorlar ki, inşaat bittiğinde konutlar daha da değerlensin diye…

İstanbul’a baktığımız zaman hem Anadolu hem de Avrupa yakasında daha önce neredeyse adını bile bilmediğimiz bazı bölgelerde devasa konut bölgeleri oluşturuldu. Bu konutları yapan firmalardan binlerce insan konut aldı. Çoğunun konutları da değer kazandı.

Gelişme bölgeleri takip ediliyor

Bu durum inşaat firmalarının gelişme potansiyeli olan bölgeleri çok iyi araştırdığını gösteriyor. Şimdiye kadar da çok iyi bölgeler bulundu zaten.

Bazı bölgelerde gelişim dursa da Anadolu yakasında Ataşehir, Çekmeköy, Kurtköy ve şimdilerde Maltepe-Kartal aksı; Avrupa yakasındaysa Bahçeşehir, Göktürk, Silivri ve Beylikdüzü bu bölgelere dair bazı örnekleri oluşturuyor.

Bu durumda inşaat firmaları gelişme potansiyeli olan bölgeleri buluyor. Mesela depremden sonra Çekmeköy depreme dayanıklı bakir bir bölge olarak keşfedildi. Ataşehir’deki arsalar değerlendirilerek üst gelir grubuna yönelik projeler yapıldı ve orada bir çekim merkezi oluşturuldu. Metronun Kartal’a ulaşmasıyla o hatta sayısız projeye başlandı. Avrupa yakasında ise benzer gelişmeler Beylikdüzü, Göktürk ve Bahçeşehir’de yaşandı.

Yatırımda temel noktalar

Fakat yatırım için konut almak isteyenlerin dikkat edeceği temel noktayı, söz konusu bölge kent merkezinden uzaktaysa yeni ulaşım imkanları oluşturuyor. Yani yeni bir havaalanı, metro ya da otoyol gibi benzeri ulaştırma yatırımları o bölgeleri yatırım yapılabilir hale getiriyor.

İnşaat firmaları da zaten sürekli bu yeni ulaşım yatırımlarının yapılacağı bölgeleri takip ediyor. Eğer kent içinde yatırım planlanıyorsa da kentsel dönüşümlerin yapılması planlanan bölgeler tercih ediliyor. Çünkü bu bölgelerde eski binaların yıkılarak yeniden yapılması büyük bir rant oluşturabiliyor.

Sonuç olarak, iyi bir yatırım için bu iki ana nedenin dışında artan nüfus; hastane, otel, alışveriş merkezi ve eğitim kurumları gibi yeni yatırımlar dikkate alınabilir. Bunların dışındaysa imara açılan bölgeler ya da yeni belediye ya da ilçe olan bölgeler yatırımlar için cazip olabilir.

Yavuz Karaman

Milliyet

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,