Yalıtım İçin Sıfır Faizli Kredi Seçeneği Sunulmalı


Yalıtım için Sıfır Faizli Kredi Verilmesini İsteyen İzoder Başkanı Ferdi Erdoğan Devletin Bu Alana Koyacağı Kaynağı 2 Yılda Geri Kazanacağını ve Enerji İthalatını Yılda 7-8 Milyar Dolar Düşüreceğini Savundu

Türkiye’nin cari açığının yüzde 40’ını tek başına petrol ve doğalgaz ithalatı oluşturuyor.Geçen yıl Türkiye 38 milyar dolarlık enerji hammaddesi ithal etti.

Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği‘nin hesaplamasına göre Türkiye’de konutların yalıtımsız olmasından kaynaklanan yıllık ısı enerjisi kaybı 7-8 milyar dolar.

İzoder Başkanı Ferdi Erdoğan, binaların yalıtımlı hale gelmesi için, devletin sübvansesiyle bankaların sıfır faizli yalıtım kredisi vermesini Ankara’dan talep ettiklerini açıkladı.

Erdoğan, “Devlet buradaki sübvanse bedelini 2 yılda geri kazanacak. Şekerbank dışında Ziraat Bankası ve Denizbank ile de yalıtım kredisi için, yalıtım sanayicileri olarak anlaşma imzalıyoruz. Bu en ucuz kredi olacak.” dedi.

Ferdi Erdoğan’ın açıklamasına göre Ziraat Bankası’nın vereceği kredi maliyeti yıllık yüzde 12. Bunun diğer kredilere göre ucuz olmakla birlikte büyük bir yük oluşturduğunu belirten Erdoğan, kendi taleplerinin yüzde sıfır faizli kredi olduğunu dile getirdi.

1999 depreminde binaların birinci yıkılma sebebinin yüzde 64 oranında korozyon olarak tespit edildiğini ifade eden Erdoğan, su yalıtımı ile de korozyonun önlenebileceğini kaydetti.

2002 yılında 300 milyon dolar olan Türkiye’deki yalıtım harcaması 2010 yılında 2,5 milyar dolara ulaştı. Bunun 2 milyar dolarlık kısmı ısı yalıtımı ve 500 milyon dolarlık kısmı da su yalıtımı için kullanıldı.

Geçen yıl 35 milyon metrekare ısı izolasyonu ve 100 milyon metrekare su izolasyonu gerçekleşti. 2010 yılında izolasyon sektörü yüzde 20 büyüdü. Türkiye’de, binalardaki yalıtımın yüzde 10 artması halinde doğalgaz ithalatı 1 milyar dolar azalıyor.

2010 yılında 377 milyon ton olan Türkiye’nin atmosfere saldığı sera gazının, 2023’te tüm binaların yüzde 80’inin yalıtımlı hale gelmesiyle 185 milyon tona düşmesi hedefleniyor.

İstanbul’da ısı yalıtımı için dış cephe kaplaması kalınlığı 5 cm iken Almanya’da 2010 yılı ortalaması 12 cm oldu.

İzoder’in raporuna göre Türkiye 2010 yılında yalıtımlı binalar sayesinde 1 milyar 61 milyon liralık enerji tasarruf etti. 2011’de tasarrufun 1 milyar 169 milyon liraya yükselmesi bekleniyor.

İzoder Genel Sekreteri Ertuğrul Şen’in verdiği bilgiye göre binalarda enerji sertifikası 1 Ocak 2012’den itibaren mecburi olacak. Ancak bu tam anlamıyla 2013 yılı başında uygulamaya geçecek.

Yeni binalarda iskan aşamasında enerji verimliliği belgesi zorunlu. Ortalama 10 katlı olarak yeni binalar inşa ediliyor ve bunlarda yalıtıma daha çok ihtiyaç duyuluyor.

Avrupa Birliği’nden 300 bin Euro’luk fon alan İzoder, bununla yalıtım ustalarını sınava tabi tutarak sertifika vereceği bir merkez kuruyor. İzoder sertifikasını alan yalıtım ustaları, bu belgeyle Avrupa Birliği ülkelerinde de çalışabilecek. İzoder bünyesinde 2 bin uygulayıcı kuruluş mevcut.

Zaman

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,