Vatandaşa Konut Kredisi Ekspertiz Ücreti İade Edildi


Kocaeli’de Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Bir Bankadan Konut Kredisi Alan Kani K.’nın Ödediği Ekspertiz Ücretinin İadesine Karar Verdi

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, İzmit’te geçen yıl bir bankadan konut kredisi çekerek ev alan Kani K, ödediği 650 TL’lik konut kredisi dosya masrafı ve 350 TL’lik ekspertiz ücretinin iadesi için İzmit Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na başvurdu.

Konuya ilişkin banka gönderdiği savunmasında, şikayetçiden tahsil edilen masraf, ekspertiz ücreti, komisyon, sigorta primlerinin gerek konut kredisi sözleşmesinde, gerekse sabit bilgilendirme formunda belirtildiğini ve tüketicinin bilgilendirildiğini öne sürdü.

Yapılan itirazın haksız olduğunu savunan banka, tüketicinin kredi sözleşmesini de başkanlığa gönderdi.

Hakem Heyeti, 350 TL’lik ekspertiz masrafının tüketiciye geri ödenmesini kararlaştırdı.Daha sonra söz konusu banka Kocaeli 1. Asliye Hukuk Mahkemesi‘ne başvurarak Tüketici Sorunları Hakem Heyeti kararına itiraz etti.

Mahkeme, ekspertiz ücreti ve miktarı konusunda sözleşmede herhangi bir hüküm bulunmadığını ve ekspertiz ücretinin karşılıklı müzakere edildiği konusunda bir delil olmadığını göz önünde bulundurarak talebin reddine karar verdi.

AA

, , , , , , , , , , , , , ,